Sterilizasyon Temizlik ve Hijyen

Dövme Kadar Dövme Yapılan Malzemenin de Önemi Var mı dır?

Golden Arrow dövme malzemelerini Amerika ve Avrupa’nın seçkin firmalarından itina ile seçerek ithal etmektedir. Bu ürünler insan vücudunda herhangi bir alerjik reaksiyon ve problem yaratmaya organik boyalar ve tek kullanımlık dövme iğnelerini de kapsayan büyük bir koleksiyonu bünyesinde barındırır. Tüm Golden Arrow dövme malzemeleri Golden Arrow ’un yüzde yüz müşteri memnuniyeti garantisi ile satılmakta ve kullanılmaktadır.

Golden Arrow stüdyolarında çalışan dövme sanatçıları Avrupa dövmeciler birliği üyesi Türkiye’de isim yapmış ve kendini kanıtlamış sanatçılardır. Dövme sanatçısı yaptığı işle size ömür boyu taşıyacağınız ve ölünce yanınızda götürebileceğiniz tek objeyi vücudunuza işlemektedir. Bu yönüyle bakarsak yaptığımız işin ciddiyeti daha iyi ortaya çıkıyor sanırım.

Sterilizasyon Temizlik ve Hijyen

Temizlik, hijyen, dezenfeksiyon ve sterilizasyon gibi kavramlar artık daha çok gündeme gelmektedir. Bu fonksiyonlardan her biri farklı aşamalarda fayda sağlar ve hepsi de gereklidir ama asıl amaç nihai nokta olan sterilizasyona ulaşmaktır.

Temizlik ve hijyen sağlayıcı aktiviteler daha etkin bir sterilizasyon için ön koşullardır çünkü ancak partikülden arındırılmış, temiz bir ortamda buhar her tarafa nüfuz ederek sterilizasyon gerçekleşir.

Şimdi bu ön bilgi eşliğinde kavramları teker teker ele alalım.

Temizlik: Gözle görünen ya da görünmeyen fiziksel kirleticilerden arındırmak için yapılan işlemlerin tümü temizlik kapsamındadır.

Hijyen: Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerini de kapsayan faaliyetlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır.

Dezenfeksiyon: Enfekte edici olan (patojen) mikroorganizmaların yok edilmesidir.

Sterilizasyon: Patojen olan veya olmayan bütün mikroorganizmaların spor formlarıyla birlikte yok edilmesidir.

Görüldüğü gibi her ileri aşama bir öncekini kapsamaktadır ve yapılmış olmasını da gerektirmektedir, yani amaç sterilizasyon ise sırasıyla önce temizlik, hijyen, dezenfeksiyon sağlanmalı sonrasında ise sterilizasyon sürecine geçilmelidir.

Aşağıdaki şekil steril bir ortam oluşturmak için gerekli olan hijyen döngüsünü özetlemektedir. Elbette tedavi aşaması olarak dövme sanatçısının deriye yaptığı uygulama vurgulanmaktadır.

Bu döngüyü gerçekleştirmek için gerekli makineler de sürecin ilgili noktasında resimlerle gösterilmiştir. Bu süreci kısaca anlatalım:

Tedavi sonrası kullanılan aletler temiz kaplar ve sepetlerle taşınmalı ve ön temizliğe tabi tutulmalıdır.

Temizlik çeşitli şekillerde yapılabilir:

· el ile yıkama, fırçalama

· ultrasonik temizleyicide partiküllerden arındırma

· termal dezenfeksiyon makinesi ile yıkama

Makineler tabi ki yardımcıdır ama eğer cihaz yoksa en azından manuel olarak temizlik ve yıkama yapılması şarttır.

Daha sonra aletlerin bakımı, başlıkların yağlanması gibi işlemler yapılır.
Yağlama iki türlü yapılabilir:

· yağ spreyi kullanarak, manuel olarak

· yağlama ve bakım makinesiyle

Yağlama ve bakım makinesi kullanıldığında daha hızlı ve etkin yağlama yapılabildiği görülmektedir. Yağlama makinesi aynı zamanda tasarruf da sağlayarak yağ tüketimini üçte bire indirmektedir.

Daha sonra paketleme aşaması gelir. Paketlemek sterilizasyon için değil, işlem sonrası malzemeleri steril olarak saklayabilmek için yapılır. Birde paketi hastanın önünde açmanın oluşturduğu güven hissi de paketlemeyi önemli kılmaktadır.

Şimdiye kadar saydığımız tüm bu işlemler makinelerle veya manuel olarak bir şekilde yapılabilir.

Ancak en önemli ve nihai hedef olan bir işlem vardır ki otoklav olmadan gerçekleştirilemez:

STERİLİZASYON

Evet tüm bu sürecin en kritik ve hedef işlemi sterilizasyondur ve gerçek sterilizasyonun olmazsa olmaz ürünü ise OTOKLAVDIR.

Otoklavlar buhar ile sterilizasyon yapan ürünlerdir, yüksek buhar basıncı ve ısı ile mikro organizmaların hücre zarlarını patlatarak onları etkisiz hale getiriler. Stüdyomuzda MELAG B sınıfı otoklav kullanılmaktadır.

Alman MELAG firması yalnızca sterilizasyon ürünleri üzerine uzmanlaşmış dünyanın en çok otoklav üretip satan şirketidir. 50 yılı aşkın tecrübesi, üst düzey mühendislik bilgisi ve donanımı ile otoklavda lider bir firmadır.

Melag marka özellikle B sınıfı vakumlu otoklavlar Türkiye'de de yaygın bir kullanım alanı bulmuş ve uzun süredir hastanelerde ve seçkin diş hekimlerinin tercihi olmuştur

Hepinize sağlıklı, hijyen dolu günler dileriz.