Dövme Sildirme

Dövme Sildirme?

Dövme sildirme işlemi;artık yıllar önce yaptırdığınız, görmekten sıkıldığınız ya da çeşitli sebeplerden ötürü dövmenizi sildirmek isterseniz bunun kolay bir yöntemi var. Lazer ile dövme sildirmek için kışın güneşin az göründüğü günler çok ideal. Eskiden klasik yöntemle yani deri soyularak dövme çıkarılmaya çalışılırdı fakat lazer ile dövme sildirme işleminde anestezi gerekmezsizin acısız bir şekilde 3-4 seansta dövmenizden kurtulmanız mümkün. Eski yöntemler çok acı verdiğinden anestezi altında deri soyulur ve uzun süre kapanmayan yaralar ve bununda sonrasında izler oluşurdu. Lazer ile dövme sildirme işlemi anesteziye gerek duyulmadan, seanslar arası 4-6 hafta ve her seans süresi 10 dakika ile 1 saat arası değişen seanslarla yapılır. 3-6 seansta istenmeyen dövmelerinizden tamamen kurtulmanız mümkün olur. Bu işlem için en uygun mevsim kış mevsimidir, çünkü dövme sildirme işleminin yapılacağı yüzeyin güneşten uzak tutulması gerekir.

Lazer ile dövme silinmesi günümüzde uygulanabilecek en iyi yöntem gibi görünüyor. Lazer ile dövme silmenin de artıları ve eksileri vardır örnek olarak lazer, siyah koyu tonları daha iyi tanıdığından daha iyi sonuç alınır fakat renkli tonlarda sonucun pek başarılı olmadığı da gözlemlenmiştir. Lazer ile en kolay çıkabilen renkler siyah ve çok koyu mavi renktir.

Renkli (yeşil, kırmızı, turkuaz) dövmelerin çıkarılması zordur. Lazer, bazı renklere hassas, bu renkler tarafından tutulan yoğun bir ışın demetidir. Dövmeli alana gönderilen bu ışın demeti, tutulduğu renkleri içeren hücreleri tahrip ederek böylece pigmenti o bölgede tutan hücreleri parçalayarak dövme silikleşir. Dövmenin yapılış şeklide lazer ile silmede önemlidir.

Amatörce yapılmış dövmeler lazerle daha zor silinir, çünkü pigment el ile cildin çeşitli vede daha derin katmanlarına işlenmiş olabilir. Lazer, dövme silmede belli bir derinliğe etki ettiğinden, çok derine işlenmiş pigmentlere daha az etki edebilmekte, Bu yüzden dövme uygulamalarında pigmentin doğru katmana işlemesini sağlayan profesyonel dövme ekipmanları ve makinaları kullanılmalıdır,Profesyonel olarak dövme malzemelerini Türkiye'ye getirip satan firma Golden ARROW dur. Malzeme satışında sektörün öncülüğünü yapan Golden ARROW dan malzeme ve boyalar konusunda teknik bilgilerde alabilirsiniz.

Dövmeleri silmek üzere üretilmiş değişik lazer çeşitleri vardır. Q-Switched Ruby lazer, Q-Switched Alexandrite lazer, Q-Switched ND:YAG lazer, Versapulse lazer ve Vasculight olarak sıralayabiliriz.ND:YAG Lazer iz bırakmadan ve yanık doku oluşturmadan silim yapabilen en iyi lazer yöntemidir.

Dövme silme işlemlerinde kaç seansta dövmenin silinebileceğini söyleyebilmek için, dövmenin rengine, büyüklüğüne, profesyonel ya da amatör olmasına, pigmentin ne derinlikte olduğuna bağlıdır. Sildirme işlemi yapılacak Dövme görülmeden kaç seansta silinebileceği, ne kadar silinebileceği konusunda tam net bilgi verilemektedir ve toplam silme ücretinin ne kadar tutacağında söylenememektedir. Lazer uygulamaları, yapılacak işlemin büyüklüğüne bağlı olarak 10-45 dakika sürer. Uygulamalar arasında 4-8 hafta bulunmalıdır. Bu süre, lazer ile yakılan pigment içeren hücrelerin vücuttan atılması için gereklidir. Bazı

Vakalarda 4-5 uygulama yeterli gelirken bazı vakalarda 6-8 seans uygulama yapmak gerekebilir. Uygulama sonrası o bölgeye günde
2-3 kez yağlı ve antibiyotikli bir pomat sürülür. Yıkamada ise havlu ile bastırılıp kurutularak tahriş edilmesi önlenilmelidir

Lazerle dövme sildirme işlemine başlamadan önce konuyu uzman bir doktor ile görüşerek tedavi süreci hakkında detaylı bilgi almanız gerekmektedir.