Dövme Motifleri

Dövme Motifleri?

ZÜRAFA DÖVMESİ :
Zürafa, Afrika'nın bir simgesidir. Tanzanya toplumu, resmi sembollerinin biri olarak zürafayı benimsemiştir. Bir dövme tasarımı olarak dikkate değer bu hayvanın soyu tükenmenin tehlikesinde. Bütün vahşi hayatı ve insanın içindeki endişeyi ifade etmektedir.Sakin,huzurlu ve barışçıl bir hayvan motifidir.Zürafa dövmesi,genellikle hayvanın baş kısmının yada bütün gövdesinin,uzun boynu ve büyük gövdesiyle tasarlanan,esnekliği,gücü ve zarifliği temsil eden bir modeldir.

OĞLAK DÖVMESİ :
Erkek oğlak iktidarın, dişi oğlak ise üretkenliğin simgesidir. Hayvansal bir totem olarak oğlağın keskin boynuzları, algıyı, pratikliği ve kararlılığı temsil etmektedir. Oğlaklar dengeli ve güvenilir hayvanlardır. Oğlak dövmesi,üstün zekayı,algılama hızını ve dürüstlüğü ifade etmektedir.Dövme şekli olarak genellikle baş kısmı ve boynuzlarıyla tasarlanan yırtıcı ve vahşi bir görüntüye sahipdir.

KUPALARIN DÖRTLÜSÜ DÖVMESİ :
Bir gencin, ağacın altında oturduğu, üç kupa takımını düşündüğü, bir bulutun içinden çıkan bir kol ile kupa dörtlüsünü teklif etmektedir. Buna rağmen yinede bir hoşnutsuzluk ifadesi vardır. Kupa dörtlüsü; yorgunluğu, nefreti ve hayali kızgınlığı temsil eder.Bu dünyanın şarabı sadece doymuşluğa sebep olmuş gibi,başka bir şarap ise,bir peri hediyesi gibi birçok teklifde bulunur ama o hiçbir teselliyi kabul etmez olarak tanımlanır.Hemde karışılan bir zevkin kartıdır.
 
YERALTI CÜCE DÖVMESİ :
Yeraltı cüce dövmesi, genellikle biçimsiz, kambur ve koca kulaklı yapısıyla tasarlanan şekillerdir. Yeraltı cüceleri,kuzey Avrupa mitolojisinin bodur,ufak şeytanlarıdır.İsveçli bir efsaneye göre mineral hazinenin koruyucularıdır.1850 yıllarında yeraltı cüceleri,çalışkan işciler olduğundan dolayı bahçelerde görülmesi verimliliğin simgesi olmuştur.

PORSUK DÖVMESİ :
Cesareti,kararlılığı,şiddeti ve inatçılığı ifade eden korkutucu ve aynı zamanda sevimli bir hayvan modelidir..Bir Kızılderili ruhu Kılavuz olarak,kendi doğal yapısını yansıtan olumlu özelliklerini temsil etmektedir.Porsuk dövmesi keskin dişli,kısa bacaklı ve kıllı bir hayvan olarak tasarlanmaktadır. Porsuk; sert, güçlü, utangaç, agrasif, anti-sosyal ve cesur bir hayvandır. Ünlü hikâyede porsuk, sağduyunun simgesidir. Vahşi bölgede porsuk, sık sık yaşadığı evini temizler, saman yatak takımlarını değiştirir, iç düzenin ve temizliğin iyi bir örneğidir. Çingeneler ve kumarbazlar, koruma ve iyi şansın işareti olarak porsuk figürleri taşımaktadırlar. Bir kızıldereli ruhu klavuz olarak,kendi doğal yapısını yansıtan olumlu özelliklerini temsil etmektedir.Porsuk dövmesi keskin dişli,kısa bacaklı ve kıllı bir hayvan olarak tasarlanmaktadır.

AMERİKAN KEL KARTAL DÖVMELERİ:
Kartal dövmeleri arasında en popüler olandır. Bu kuş,bir çok amerikalı için sembol olmuştur.Askeriyede hizmet eden bazı kişiler,birleşik devletlerine verdiği hizmetin gururunu anlatmak için bu tasarımı tercih eder.Vatanseverliği ve ülkeye bağımlılığı ifade etmenin farklı bir yoludur.Kırmızı,mavi ve beyaz renk tonlarıyla tasarlanır.Tutku,yükselme,özgürlük,güç gibi birçok özel ve anlamlı ifade şekilleriyle simgelenir.

HAWAİ KÜLTÜRÜNDE PLUMERİA ÇİÇEĞİ :
Plumeria çiçeği, baharın, doğumun ve yaşamın simgesidir. Çoğunlukla, plumeria çiçeğine göre daha küçük olan amber çiçeği,düzenli bir şekilde kombinasyon edildiği zaman plumeria çiçeği ile muhteşem figürler oluşturan bir dövme tasarımı haline dönüşmektedir.Bu yüzden canlılık ve güzellik anlamını ifade etmek için tercih edilen dövme motifidir.Hawai adasının doğal güzelliği ile, plumeria çiçeği arasında yakın bir ilişki vardır. Hawaide yetişien plumeria çiçeği genelde kolye olarak kullanılsa da, geleneksel hawai kültüründe,özel ve anlamlı bir sanat eseri olarak vücudun farklı kısımlarına işlenerek simgeleştirilir.

ANARŞİ DÖVMELERİ :
Global-kapitalizmi, sanayileşmeyi, küresel ısınmayı ve doğa kirliliğini protesto etmek için kullanılan bir dövme olmuştur. Anarşi dövmesinin olağan simgesi "A" ve "O"nun iç içe olduğu bir dizayndır."A" direnmeyi "O" düzeni temsil etmektedir. Bir dövme sembolü olarak anarşi simgesi, üyeleri kabul edilen toplumun inanç sistemi ve onların yaşam tarzından dolayı gruplar arasında çok popüler olmuştur.

KORSAN BAYRAĞI DÖVMESİ :

Kalın hatlarla ve siyah gölgelendirme yapılarak kullanılan, genellikle denizci ve korsanlar tarafından tercih edilen dövme şeklidir. Kafatası ve iskelet gibi ölümün daha genel simgelerinden farklı, çapraz uzun kemiklerin bir çiftiyle birleşen kafataslarının özel anlamları vardır.17 ve 18.yüzyıllarda, korsan denizcilerin arasında,korsan bayrağı olarak kullanılmıştır.Çok deniz sembolü olduğu için korsan bayrağının orijinal isminin kaynağı belli değildir.Korsan bayrağı,yinede korsanlık yapan herkesi yıldırmak için bir sembol ve gemideki korsanları yakalamak için hazır,korkutucu bir sinyaldir.

KANAT DÖVMESİ :
Aslında çok popüler olan bir dövme modelidir. Her farklı desen, farklı bir anlama gelmektedir. Kanat dövmesi,taşıyıcıyla bütünleşerek anlamlaşır.Çoğunlukla,yükseliş,hız,başarı,özgürlük ve arzuyu simgeler.Kanat dövmelerinin birçok efsanesi vardır.Kanat dövmeleri ; kelebek,peri,mitolojik yaratıklar ve kuşlarla bağdaşarak bütün bir ifade oluşturur.Sırt,kol,omuz ve sırtın alt kısmında görülür.

VİGGO MORTENSEN'S RUS MAFYASI DÖVMELERİ :
Büyük bir film olmanın yanı sıra, merkezi temaların birine sahiptir. Vory ve zakane ( Rus mafyası ) nın omuzlarında taşıdığı yıldızlar buna bir örnektir .Vory'un dövmelerinin " yasada hırsızlar " ı ifade eden derin bir anlamı vardır.Rus mafya dövmeleri,2007 de üretilen bu film ile daha çok ünlenmiştir.Viggo'nun muhteşem performansı ile en iyi ingiliz filmi ödülünü kazanarak,en iyi uluslararası film seçilmiş dir.Bu filmin hikayesi ile oyuncuların vücutlarında kullandıkları dövme motifleri arasında yakın bir bağ bulunmaktaydı.Dövmelerin,insan hayatındaki derin anlamı ve önemini bu güzel film ile birlikte bir kez daha anlamak dayız. Yıldızlar, güller veya dinsel ikonlar, dövme taşıyıcısının yaşam tarihini anlatmak da; hangi suçları işlediğini, nerde hapsedildiğini, hapishanede kaç yıl harcadığını ve mafyada hangi organizasyon da yer aldıklarını temsil etmektedir.

PİN-UP GİRL ( SEKSİ POSTER KIZI ) DÖVMESİ :
Seksi poster kızı dövmesi,ateşli güzel kadın fiziğini simgeler.Muhtemelen en klasik bir çapayla yaşlı denizci seksi poster kızı dövmesidir.İyi şans getirdiğine inanılır.Pin-up kızları seksi giyinişiyle,renkli saçlarıyla ve kadınların yüzüyle pozun seksi çekiciliği,izleyenin dosdoğru gözüne çarptığı bir modeldir.Pin-up kızı dövmesi hayli uzun bir geçmişe sahiptir.Güzel ve seksi olan bu kadını,poster afişinden,iğneyle deriye işletmek kadına duyulan ilgiyi gösterir.

DREAM CATHER DÖVMESİ :
Dream cather ( Kızılderili tüyü ),vücut sanatı şekli kimileri için hayal gücünü yakalayan bir dövme tasarımıdır.Kızılderililer binlerce yıl dream cather'ları dokumuşlardır.Dream cather,örümceğin sekiz bacağını temsil etmektedir. Dream cather dövmesi, korumanın kuvvetli bir simgesidir. Gelebilecek kötülüklere karşı bir muska veya tılsım görevi yapmaktadır. Yuvarlak tam bir çember,ok ve tüy ile tasarlanan bir Kızılderili dövme dizaynıdır.Son zamanlarda dream cather dövmesi oldukça popüler bir şekildir.Kötülüklerden koruyan şifalı kuvvetine duyulan inanç,Kızılderili kültüründe saygın bir yer kazanmıştır

CEHENNEM ZEBANİSİ DÖVMESİ :
Eski yunanlarda " bir ilah " veya " tanrısal güç " anlamına gelen daimon ( ilahi bir kudret taşıdığına inanılan adeta tanrılaşmış insanlara verilen adlar ) vardı.Zayıf,yoksul ve mağdur insanları yanlış yola götürmek için kehanetin gücüne sahiptiler. Cehennem yabanisi dövme modeli, boynuzları, azı dişleri ve pençeleri ile tasarlanan korkunç şekillerdir. Cehennem yabanisi figürü, dövme sanatı başta olmak üzere birçok sanatta kullanılmaktadır. Aslında kelimenin kötülük veya kötü niyetle hiçbir alakası yoktu. Fakat Musevi, Hıristiyan, İslam ve yakın doğu kültürlerinde iyi niyet kaybolup, yerini kötü niyet ve kötü ruh almış oldu. Hıristiyan dininde, cehennem yabanilerinin arasında şef, şeytandı. Cehennem yabanisi dövmesi, eski ve yeni birçok farklı dövme kültüründe bulunan modern dövme tasarımı türlerindendir. Anlamı ve şekli açısından kudretli dövme modellerinden biridir. Birçok kültürde cehennem yabanisinin kötülük için bir şöhreti,acı ve acıya sebep olan kötü ruh olarak bilinmekteydi.

BAYRAK DÖVMESİ:
Bayrak dövmesi ile özel bir kabile veya gruba ait olan bireyi tanımak mümkündür. Bayrak dövmeleri, ülkeler ve gruplar arasında popüler şekillerdir. Bayrak sembolü, ulusun egemenliğini temsil eden, vatansever dövme modellerinin en popüler olanıdır. Dövmenin bu tarzı, bayrak şekliyle bir ülkeye sahipliği belirtmektedir. İrlanda, Kanada, Fransa, İngiltere ve Avustralya'da bayrak dövmesi modelleri kullanılmaktadır. Meksika, Brezilya,Lübnan ve Japonya'da bayrak dövmesi,genellikle merkezi tasarım yada renkler ile yurtseverliği sembolize etmek adına yapılan dizayndır.Bir ülkenin askeri hizmetlerinde görev yapan kişiler tarafından bayrak dövmeleri çoğunlukla tercih sebebi olmaktadır.İngiliz bayrağı,Gerçekçi ve merkezi tasarım özellikleri taşıyan bayrak dövmelerinden biridir. Bayrak dövme tasarımları, bir ülkeye kendi sevgi, bağlılık, vatanseverlik ve ulusal gurur duygusunu sembolize etmek için insanların tercih ettiği güçlü bir yoldur. Bayrak dövmeleri, bir ülke bayrağının açık gösterileri olabilir ve ayrıca stilize edilebilir. Birçok durumda bayrak dövmesi, ülkenin şeklini ve ana hattı içinde ulusal bayrak renklerini göstermek için tasarlanmaktadır. Bu, özellikle Amerika birleşik devletleri için geçerlidir.

KİRAZ DÖVMESİ :
Kiraz ağacı,en yaşlı meyve ağaçlarındandır.Doğu avrupa ve batı avrupa\'da yetişmektedir.Kiraz,yükselmiş bir ailenin parçasıdır.Kiraz;Yunanlılar,Romalılar ve Mısırlılar için favori bir meyvedir.Çin\'de kiraz çiçeği,önemli bir kültür sembolünü,japonya\'da ise samuray sınıfını temsil etmektedir.Dövme dünyasında,meyvelerin kuvvetli verimlilik simgeciliği ve derin bir kırmızı ile olgun sulu kiraz muhtemelen en bilinen örneğidir.Görünüşde kiraz şekli,bir aşığın dudağına benzeyen erotik bir dövme modelidir.Bir dövme sembolü olarak kiraz meyvesi ağaçda olgunlaşdığı gibi,kadınsı bekaret ve saflığı temsil etmektedir

KIZILDERELİ KUŞ TÜYÜ DÖVMESİ
Indian Feather Tattoos
Tüyler genellikle kuş yada Kızılderili görüntülerini kapsayan dövme tasarımları ile ilişkilidir.Bir dövme modeli olarak tek bir tüy yeteneği,duygusal ve yaratıcı ruhsal durumu temsil etmektedir.Tüyler,hangi kuş türüne ait olduğu yapısı ve boyutundan belli olmaktadır.Kızılderili kültüründe,dinsel olması için kartal tüyleri elde edilmiş,şefler,şamanlar ve tip adamların güçlü simgesi olarak görülmüştür.Örneğin kartal tüyleri;ruhlara ve tanrılara,dua ve dileklerini rehberlik edilmesi adına insanlara yardımcı olmuştur.Dövme tasarımı olarak tüy,çeşitli modellerde,çiçek ve boncuk ile dizayn edilen bir dövme şeklidir.
YAZI DÖVMELERİ HARF DÖVMELERİ
/Writing Fonts For Tattoo:

Geleneksel olarak bireyler ve şirketler tarafından kendi isimlerinden meydana gelen bir logoyu yaratmak için baş harfleri kullanılmaktadır.Baş harfler genelde ayırıcı bir desende düzenlenmektedir.Dövme modeli olarak,kişiler kendi baş harflerini yada sevdiği bir kişinin baş harfini vücudunun görünen bölgelerine işletmektedir.Dövme kullanıcısının hayal gücüyle tasarlanan bu şekil,bireyselliği simgelemektedir.